Türkiye´nin Otomotivde Yükselen Değeri Konya :: Kamyonum Forum
  • Sayfa : 
  • 1
Yazan Mesaj
admin
Site Yöneticisi
  • Mesaj : 41
  • Giriş : 97
  • Ettiği Teşekkür : 0
  • Edilen Teşekkür : 1
  •   
 
Gönderim Zamanı : 20 Ocak 2016 16:39:02
 Türkiye´nin Otomotivde Yükselen Değeri Konya

Konya, doğal lojistik merkezi olması ulusal ve uluslararası ticarette büyük öneme sahip limanlara ve bağlantı noktalarına yakınlığı ile hem ihraç hem de ithal edilen malların yerine ulaştırılmasındaki avantajı sanayisine aktarmış hızla gelişen bir Anadolu kentidir.

Bugün Konya neredeyse bütün merkezlere bölünmüş yollar ile bağlanmıştır. Bu nedenle Konya, karayolu ile Türkiye’nin %80’ine 6 saatte ulaşabilmektedir.
 
Konya otomotiv yan sanayi, ülkemizde imal edilen taşıt araçları için gerekli olan parçaların % 80’ini karşılamaktadır. Firmaların büyük bir bölümü otomotivde dünya devlerine parça vermektedir. Ayrıca % 30’u uluslararası pazarlarda kabul gören ve ihracat için sahip olunması zorunlu olan kalite belgelerine sahiptir.


 

KONYA’NIN TİCARİ TAŞIMACILIKTAKİ YERİ

Konya’da yurtiçi nakliye firmalarının sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Konya, ticari taşımacılıkta İstanbul ve İzmir’den sonra üçüncü sırada yer almaktadır.
Konya Ticaret Odası’na kayıtlı yurtiçi ve yurtdışı nakliye yapan 512 firma bulunmaktadır.

KONYA’NIN GELİŞEN DEMİRYOLU İLE BÜYÜYEN TAŞIMA HACMİ

Konya, demiryolu ulaşımında iki bölge müdürlüğünün kapsamı içerisindedir. TCDD 6. Bölge (Adana) ve 7. Bölge (Afyon) Müdürlüklerinin son verilerine göre, Konya merkezin de içinde bulunduğu 6. Bölge Müdürlüğü verilerinde Konya’dan demiryolu kullanılarak yapılan yük taşımacılığında geçen yıl %44,9’luk bir artış gerçekleşmiştir.

[Linkleri sadece üyeler görebilir! Üye Olun veya Giriş Yapın]Tüm Özel Dosyalarımızı Görmek İçin Forumumuzda 'Dosyalar'ı Ziyaret Edin


Mevcut taşıma kapasitesinin en iyi şekilde kullanılarak daha hızlı ve etkin bir taşımacılık yapılması amacıyla 2004 yılı başından itibaren yük taşımacılığında blok tren işletmeciliğine geçilmiştir. Blok tren işletmeciliğine geçilmesi ile taşınan yük miktarında artış sağlanmış, taşıma süreleri kısaltılarak müşteri memnuniyeti artırılmıştır.


Konya’nın ihracatının artırılması için demiryolu yük taşımacılığının geliştirilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu yönde Konya’da son dönemde önemli projeler hayata geçirilmektedir. Bu projeler: Konya Lojistik Merkezi Projesi, Konya-Mersin Demiryolu Projesi, Konya-Karaman-Taşucu Demiryolu Yük Taşımacılığı Projesi ve Büyük Anadolu Lojistik Organizasyonlar (BALO) Projesi’dir. Bu girişimler ile bölge önemli bir lojistik üssü haline gelmektedir.

KONYA SANAYİ

 Konya sahip olduğu 9 adet organize sanayi bölgesi, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı destekli 18 küçük sanayi sitesi, il merkezinde yer alan 18 küçük sanayi sitesi, Konya iline bağlı ilçelerde yer alan 13 küçük sanayi sitesi ve 14 özel sanayi sitesi ile Türkiye ekonomisinin istihdam ve sanayi yükünü sırtlayan illerden bir tanesidir.
Konya sanayisindeki sektörler:

Otomotiv Yedek Parça, Döküm, Makine, Tarım Makineleri ve Ekipmanları, Metal, Gıda, Plastik, İnşaat, Ambalaj, Mobilya ve Ahşap Ürünleri, Değirmen Makinaları, Hidrolik, Kimya, Dorse ve Damper, Isıtma ve Soğutma Sistemleri, Kauçuk ve Lastik, Tekstil, Yem ve Tohumculuk, Madeni Yağ.

DIŞ TİCARET

Konya’da; son 13 yıl boyunca sürekli artan (2009 yılında yaşanan ihracat ve ithalattaki düşüş harici) dış ticaret rakamları gözlenmektedir. 2002-2014 döneminde Türkiye’nin dış ticaret hacmi 4,56 katına çıkarken, Konya’nın dış ticaret hacmi aynı dönemde 9,71 katına ulaşmıştır. Nitekim 2002 yılında 292 milyon dolar olan Konya dış ticaret hacmi, 2014 yılında 2,832 milyon dolar seviyesine yükselmiştir. Bu gelişmenin bir yansıması olarak Konya dış ticaret hacmi 2002 yılında Türkiye dış ticaret hacminin binde 3’ünü oluştururken, 2014 yılında binde 7’ye ulaşmıştır.

[Linkleri sadece üyeler görebilir! Üye Olun veya Giriş Yapın]Tüm Özel Dosyalarımızı Görmek İçin Forumumuzda 'Dosyalar'ı Ziyaret Edin

İhracatın ithalatı karşılama oranı incelendiğinde; Konya ilinde karşılama oranının Türkiye ortalamasının üzerinde olduğu ve 2007 yılından itibaren Konya ihracatının, ithalat rakamları üzerinde değerler elde ederek ithalatı karşılama oranlarının 100 ve üzerinde olduğu gözlemlenmektedir.

İhracat ve İthalat

172 ülkeye ihracat yapan Konya’nın ihracatı, son yıllarda ciddi bir ivme kazanmıştır. Bugün Konya, sanayiden tarıma, hammaddeden otomotive, ulaşımdan lojistiğe kadar birçok alanda oyun kurucu rolündedir. Konya’da üretilen ürünlerin büyük bir kısmı yurt dışına ihraç edilmektedir.

Konya’nın ihracat yaptığı ülkeler arasında bulunan Irak ve Almanya son üç yıldır ilk iki sırada yer almaktadırlar. İran, Rusya, İtalya, Suudi Arabistan, Mısır ve Cezayir gibi ülkeler ise ihracatta ön sıralarda yer alan diğer ülkeler olmuşlardır.

Konya’da 2009’da 746 olan Konya ithalatçı firma sayısı ise, 2014 yılsonu itibarıyla % 59 artış ile 1.183’e çıkmıştır. Aynı yıl 583 milyon dolar olan ithalat rakamı ise % 130 artış ile 1,342 milyar dolara çıkmıştır.

Konya ithalatında yer alan 106 farklı ülkeden ilk üçü, Çin (%16,9), Rusya (%16,2) ve Çek Cumhuriyeti (%8,9) olmuştur.

OTOMOTİV SEKTÖRÜ

Türkiye’de otomotiv yan sanayi sektörünün lokomotifi haline gelen ve Türkiye’nin en büyük metal işleme kapasitesine sahip olan Konya’da otomotiv sektöründe pek çok yatırım imkânı bulunmaktadır.

Konya otomotiv yan sanayi, ülkemizde imal edilen taşıt araçları için gerekli olan parçaların % 80’ini karşılayabilecek düzeye gelmiş bulunmaktadır. Firmaların büyük bir bölümü otomotivde dünya devlerine parça vermektedir. Ayrıca % 30’u uluslararası pazarlarda kabul gören ve ihracat için sahip olunması zorunlu olan kalite belgelerine sahiptir.

Otomotiv yan sanayisinde güçlü yanlarının yanı sıra nitelikli hale gelmiş işgücü, merkezi konumdaki coğrafi yapısı, ulaşım alt yapısı, üniversiteleri ile bölge otomotiv firmaları için önemli bir stratejik yere sahiptir. Bu kapsamda Konya sanayisi en az bir otomotiv ana sanayisini destekleyecek kapasiteye sahiptir.

Özellikle yerli otomobil üretimi noktasında ortaya çıkan güçlü irade sonrasında Konya güçlü otomobil yan sanayi, üniversitelerin iştahlı çalışma arzusu ve güçlenen yatırım profili sayesinde bunu gerçekleştirebilecek kapasiteye sahiptir.

[Linkleri sadece üyeler görebilir! Üye Olun veya Giriş Yapın]Tüm Özel Dosyalarımızı Görmek İçin Forumumuzda 'Dosyalar'ı Ziyaret Edin


Kaynak: Konya Ticaret Odası

   
  • Sayfa : 
  • 1
 
Giriş Yap   Yukarı git
Bu sayfa 0.06 saniyede yüklendi.