Azmin ve çalışmanın zaferi; OSMAN KOÇ :: Kamyonum Forum
  • Sayfa : 
  • 1
Yazan Mesaj
admin
Site Yöneticisi
  • Mesaj : 41
  • Giriş : 97
  • Ettiği Teşekkür : 0
  • Edilen Teşekkür : 1
  •   
 
Gönderim Zamanı : 20 Ocak 2016 16:54:29
 Azmin ve çalışmanın zaferi; OSMAN KOÇ

Konya çalışmamızda Türkiye’nin yüz akı firmalarını yakından tanıtmaya devam ediyoruz. Dingil denince ilk akla gelen markalardan birinin yaratıcısından, başlangıçtan bu güne kadarki süreci ve başarı hikayesini dinledik. Ve bir kez daha Anadolu’nun güçlü potansiyeline tanıklık etmiş olduk.

İşte söyleşimizin satır başları:

Konya’nın Çumra ilçesinin Küçükköy köyünde 8 çocuklu bir ailenin 7. çocuğu olarak dünyaya gelmiş Osman Koç ve küçük yaşta babasını kaybetmiş. Zor şartlar altında ilkokulu bitirdikten sonra köyde tarım işi yapmış ve 10-11 yaşlarında Konya’ ya çalışmak üzere gelmiş. Sonrasını kendi ağzından dinleyelim; “Yaşım küçük ama çalışma isteğim büyüktü, küçük bir torna atölyesinde işe başladım, rahmetli ustam elinden tuttu ve bana işimi öğretti. Tornacılık atölyesinde başladığım mesleğime gene iki ortaklı olarak 1976 yılında Konya Karatay Sanayi Sitesinde torna atölyesi ile devam ettim.  Hiç durmadan, pes etmeden, yorulmak nedir bilmeden, ekmeğimin peşinden koştum. 1986 yılında torna atölyemizi küçük imalathaneye çevirerek Konya 1. Organize sanayinde ilave dingil ve piston imalatına başladık. Azim ve yeteneğim sayesinde 2000 yılında ortaklıktan ayrılıp Konya 2. Organize Sanayi Bölgesinde 4000 m2’ lik fabrikamda imalatıma devam ettim.  İlave dingil ile başlayan üretimim her türlü araçlarda kullanılabilecek şekilde çeşitlilik kazandı. Müşteriye isteklerini karşılayacak özelliklerine sahip kaliteli, hesaplı ürünleri, zamanında teslim süresini ilke edinerek sağlamak üzere 10 çalışan ile üretime başladım. 2011 yılında ise Konya Organize Sanayi Bölgesi girişinde 55000 m2’ lik arsanın 14000 m2’ lik kapalı alanında, daha modern CNC tezgâhlarla ve cihazlarla donatılmış yeni fabrikamızı faaliyete geçirdik. Şuan 56 çalışanım ile değerli müşterilerimizin taleplerini karşılamaktayız.
Hayatım boyunca çalışmayı çok sevdim, her sabah çalışanlarım ile birlikte mesai saatinde işyerimde olurum. Çalışan başarır ilkesini savundum kendi yaşantımda. Hiçbir zaman bu kadarı yeter diye düşünmedim. Daha iyi, daha kapsamlı nasıl imalat yaparım diye düşündüm araştırdım. Türkiye’ nin ve Dünya’ nın her yerinde olan müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılayacak dingiller imal ettik. Yeni bir proje için ise hiçbir zaman biz bunu yapamayız demedik. Gerekirse saatlerimizi, günlerimizi o proje için harcadık; ama müşterimizin talebini geri çevirmedik. Kendi bilgimize de yenilerini kattık. Müşterimizin istediği dingili imal edip onları memnun ettik.

[Linkleri sadece üyeler görebilir! Üye Olun veya Giriş Yapın]Tüm Özel Dosyalarımızı Görmek İçin Forumumuzda 'Dosyalar'ı Ziyaret Edin

“Her dingil kendi içinde de özelliklerine göre gruplara ayrılmaktadır.”  

Eskiden iki–üç çeşit dingil vardı. Teknoloji geliştikçe yoldaki araçlarında özellikleri değişiyor. Ürünler aracın çalışacağı iklim şekline, coğrafi yapısına, taşıyacağı ürün ve çalışacağı ülkelere göre çeşitlilik kazanmaktadır. Her dingil kendi içinde de özelliklerine göre gruplara ayrılmaktadır. Belli başlı dingil çeşitlerimiz Pilot Dingili, Dorse Dingili, Jumbo - Jumbo Lowbed dingili - Lowbed dingili - 16’lı lowbed dingili- ters makas dingili - 24 jant ispit dingili- döner dingili gibi. Ayrıca her müşteriye özel dingili de kendi prestijimizi ve müşterimizin prestijini düşünerek en iyi şekilde, kaliteden taviz vermeden imal etmekteyiz.
Şuan için yurt içi ve yurt dışından ters makas dingili ve 16’lı Lowbed talebi ağırlıklı; fakat bu dönem dönem değişiklik gösteriyor “Para kazanmak isim kazanmaktan kolaydır!”

OSMAN KOÇ markası olarak Türkiye de ilk üçe girmiş bulunmaktayız. Türkiye’ de ve yurt dışında talep edilen, ürünleri gösterilen bir firmayız. Sektörümüzde kaliteyi bozmadan, OSMAN KOÇ ismine zarar gelmeden çalışmayı kendimize hedef edindik. Bu sebep ile de kaliteli üretim yapan sayılı dingil imalatçılarının olduğu sektör pazarında iyi yerlerdeyiz. Kalite kelimesinin üzerine bastırarak söylüyorum; çünkü bizler çok satmak, çok kazanmak için değil, OSMAN KOÇ markasını ve ismine yakışan şekilde kaliteli üretim yapmak için Allah’ ın izni ile çalışıyoruz.
Para kazanmak isim kazanmaktan kolaydır! Bu sebeple de yıllarca özveri ile çalışarak kazandığım OSMAN KOÇ ismini devamı için; kaliteli üretim için çalışacağım.

[Linkleri sadece üyeler görebilir! Üye Olun veya Giriş Yapın]Tüm Özel Dosyalarımızı Görmek İçin Forumumuzda 'Dosyalar'ı Ziyaret Edin


Satışlarımızda ve satış sonrası devam eden süreçte müşteri memnuniyeti bizim için geçerlidir. Her müşterimiz bizler için değerli ve önemlidir. Firma olarak müşterilerimize elimizden geldiği kadar yardım ve destek göstermekteyiz. Müşterilerimizin talebine uygun dingil imalatı yaparak ya da bizler alternatif ürünler sunarak daha iyi ürünler çıkarmayı karşılıklı başarmaktayız

Her sektörde olduğu gibi, “ucuz mal, pahalı mal” sözleri bizim sektörümüzde de geçerlidir. Tabi her pahalı mal kaliteli mal olmayacağı gibi her ucuz mal da kötü mal değildir. Fakat eğer standartların altında bir fiyat söz konusu ise bu ürün için düşünülmesi gerekir! Günü kurtarmak için, o anda o ürüne yönelinmemesi gerekir! Çünkü bugün daha hesaplı alalım derken, kullanımına yeni başlanmış bir araçta arızaya sebep olarak, size ve sizlerin müşterileriniz ile olan ilişkinize zarar verip itibar kaybına sebep olabilir.

Garanti süresi içinde ve garanti sonrasında servislerimizle ve yedek parça teminimiz ile her zaman müşterilerimizin yanında yer almaktayız

“Sektörümüzde bir canlanma söz konusu.”

2016 yılında daha seri üretim için tezgah parkımıza yeni CNC tezgahlar ve otomosyon araçları almayı hedefliyoruz. Şuan projesini ve argesini yapmaktayız.
Birkaç ay öncesine göre sektörümüzde bir canlanma söz konusu. Tabi daha iyi olması tüm arzumuz. Kötü günleri atlatıp, Türkiye’nin daha iyi ve başarılı yıllarının olmasını dilerim. Çünkü Türkiye olarak her alanda dünyada öncü olmamızı arzu ediyorum.

“Desteklerin genişletilmesi gerektiğini düşünüyoruz.”

Devletimizden maalesef yeterli desteği görmüyoruz. İhracatçı firmalar için ayrıca bir SGK desteği yok. Mevcut desteklerden de belli ölçülerde yaralanabiliyoruz.  Yaptığımız yatırımlarda sadece KDV muafiyetinden faydalanıyoruz; onun dışında, yatırım teşvik belgelerinde vergi indirimi ancak sadece yeni yatırımlar için geçerli durumdadır. Bu nedenle desteklerin genişletilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Aynı zamanda ihracatçı firmalar açısından KDV iade sisteminin daha hızlı çalışması gerektiğini ve yasal prosedürlerin daha hızlı tamamlanması gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü ihracatçı firmaların dolaylı yönden KDV iadelerinde karşılaştıkları sorunlar ciddi maliyetler doğurmakta ve üretici firmaların likidite durumlarını etkilemektedir.

[Linkleri sadece üyeler görebilir! Üye Olun veya Giriş Yapın]Tüm Özel Dosyalarımızı Görmek İçin Forumumuzda 'Dosyalar'ı Ziyaret Edin

Konyalıyım ve Konya sanayicilerindenim, fakat Türkiye’nin her yerinde çok değerli dostlarım ve müşterilerim var. Ankara, İstanbul, İzmir gibi şehirlerimizi de kendi memleketim kadar yakından tanırım. Kendi evim gibidir Türkiye’nin her köşesi. Fabrikamız organizenin yanında olmasına rağmen organizeye dahil edilmemektedir. Organizedeki birçok işletmeye göre kapasite ve kurumsallık olarak büyük olmamıza rağmen organize şartlarından yararlanamamaktayız. Organize firmalarına göre elektirik, su bedellerimiz yüksek olup, doğalgazdan yararlanamıyoruz ve dökme gaz ile çalışmalarımızı devam ettiriyoruz ki bunlar da maliyet olarak yüksek giderlere sebep oluyor. Konya sanayisine yapmış olduğumuz getirilere rağmen bu dezavantajlar bizleri üzmektedir.

Konya sanayisi Türkiye’ de göz ardı edilemeyecek başarılara imza atmaktadır. Bizler de gerek yapmış olduğumuz ihracatlar ile gerekse yapmış olduğumuz alış- verişler ile Konya’ ya dolayısı ile Türk ekonomisine katkı sağlamaktayız. Yapmış olduğumuz her satışın ve başarının Konya’nın Türkiye’ deki sanayi bölgelerine ve sanayicilerine örnek teşkil etmekte olup, Konya’nın Pazar payını büyütmeye fayda sağladığına inanıyorum.
Derginiz de bir sayınızı Konya için hazırladığınız ve bizleri de tercih ettiğiniz için sizlere de teşekkür ederim.

[Linkleri sadece üyeler görebilir! Üye Olun veya Giriş Yapın]Tüm Özel Dosyalarımızı Görmek İçin Forumumuzda 'Dosyalar'ı Ziyaret Edin

   
  • Sayfa : 
  • 1
 
Giriş Yap   Yukarı git
Bu sayfa 0.43 saniyede yüklendi.