Treyler Sektörünün Vazgeçilmez Güçlü Markası Mustafa Ceylan :: Kamyonum Forum
  • Sayfa : 
  • 1
Yazan Mesaj
admin
Site Yöneticisi
  • Mesaj : 41
  • Giriş : 97
  • Ettiği Teşekkür : 0
  • Edilen Teşekkür : 1
  •   
 
Gönderim Zamanı : 25 Ocak 2016 16:35:27
 Treyler Sektörünün Vazgeçilmez Güçlü Markası Mustafa Ceylan


Treyler sektörüne en önemli ekipmanları üreten, pazarın güçlü yerli firması Mustafa Ceylan Endüstri A.Ş.’yi yakından tanıyalım.

“…hızla tırmanmak değil, çıktığın yerde kalabilmek önemlidir.”

Yetkililerin ağzından Mustafa Ceylan Endüstri;
 
Kuruluş temeli 1974 yılına dayanan Mustafa Ceylan Endüstri, bugün 20.000 m²’si kapalı ve 50.000 m²’si açık üretim alanı ile Türkiye'nin en büyük ve en modern dingil ve ekipmanları imalat tesisine sahiptir. Konusunda uzman mühendis ve teknikerler desteğinde üretim yapılmakta olunup kalifiyeli teknisyen, makine, montaj operatörlerinden oluşan nitelikli işgücümüz vardır. Tüm ürünlerimiz bilgisayar destekli tasarımlar ile modellenmekte, CNC tezgahları ve modern üretim ekipmanları kullanılarak imal edilmektedir. Montaj işlemlerinin tamamı Mustafa Ceylan Endüstri bünyesinde gerçekleştirilmekte ve gene kendi bünyemizde test edilmektedir. Üretim kalitemizi ve hızımızı daha da artırmak, ergonomik bir çalışma ortamı oluşturmak için otomasyon teknolojisine de yatırım yapan firmamızda işletmemize has olan özel uygulamalar bulunmaktadır.
 
Mustafa Ceylan Endüstri, bugün ürettiği ürünleri, Güney Amerika'dan Avustralya’ya uzanan tüm dünya coğrafyasına ihraç etmekte olup, 30'un üzerinde ülkede direk ya da yetkili acenteler vasıtası ile satışını yapmaktadır. Uzun yıllara dayanan üretim ve mühendislik birikiminin desteğinde, müşteri odaklı yönetim anlayışı ile daima treyler sektörünün hizmetindedir.Firmamızın Kilometre Taşları
 
Firmamızın temeli, 1974 yılında otomotiv sektörüne yönelik yedek parça üretimi yapılarak atılmıştır.
1985 yılında damperli araçlar için hidrolik teleskopik silindir ürünlerine yönelik imalatımız yoğunlaşmıştır.
1998 yılında Mustafa Ceylan Hidrolik Makine ve Sanayi A.Ş. ünvanı ile ilk üretimini yapmıştır.
2001 yılında treyler dingilleri ve süspansiyon sistemleri üretimine başlanmıştır.
2004 yılında (o zaman ki adıyla) ISO 9001:2000 kalite yönetim sistemi belgesi almıştır.
2005 yılında Konya organize sanayi bölgesinde 10.000 m2'si kapalı yeni üretim alanına (şimdi ki yerine) taşınmıştır.
2006 yılında kurumsal logosunu şimdi kullandığı logosu ile değiştirmiştir.
2007 yılında treyler yaprak yayları üretimine başlamıştır.
2009 yılında MRP sistemine geçilmiştir.
2010 yılında kapalı üretim alanını 20.000 m2'ye genişletmiştir.
2011 yılında treyler park ayakları üretimine başlanmıştır.
2014 yılında ERP sistemi alınmış, kurulum çalışmalarına başlanmıştır.
2014 yılı Ağustos ayında şirket ünvanımız Mustafa Ceylan Endüstri A.Ş. şeklinde değişmiştir.
2014 yılı Eylül ayında firmamız aldığı karar ile teleskopik silindir ürün grubu imalatını tamamen durdurmuş, bu ürün grubundaki üretim ve sermaye gücünü diğer ürün gruplarına özellikle treyler dingilleri üretim grubuna kaydırmıştır.
2015 yılında treyler park ayakları MC PARS markası adı altında üretilmeye başlanmıştır.
2015 yılında römorklar için yaprak yay imalatına başlanmıştır.“…öne çıkan ürün grubu treyler dingilleridir.”
 
Mustafa Ceylan Endüstri, treyler ekipmanları sektöründe Türkiye’nin önde gelen imalatçılarından olup farklı tip ve özelliklerde treyler dingilleri, treyler süspansiyon sistemleri, treyler ve römork yaprak yayları, treyler park ayakları üreterek global satışını yapmaktadır.

Firmamızın ürettiği ürün türlerinden öne çıkan ürün grubu treyler dingilleridir. Bu ürün grubundan da hava süspansiyonlu ve tandem tip dingil set ürünler başı çekmektedir.
Treyler dingil ürünlerimizi diğer rakip ürünlerinden ayıran temel farklılık; müşteri özel isteklerine göre standart dışı teker iz mesafesi veya süspansiyon karakteristiğinde tasarım, mühendislik hesabı yapabilmeme ve her seferinde aynı kalite standartlarında imal edebilme yeteneğimizdir. Bunun dışında ürün hammaddesi seçiminden, boyasına, ambalajlanmasından sevk şekline kısaca müşteriye ulaşana kadar her operasyon noktasında azami özen gösterilmektedir.“Pazarda ürün ve hizmet kalitemizi geliştirerek büyümeye çalışmaktayız.”

Firmamız, özellikle son yıllarda yaptığı yatırımlar sayesinde artan üretim kapasitesi doğrultusunda yerli pazara daha da önem vermeye başlamıştır. Türkiye'de treyler sektöründeki öncü firmalar ile çalışan firmamızın pazar payı yüzdesi son yıllarda kümülatif artış göstermektedir. Pazarda ürün ve hizmet kalitemizi geliştirerek büyümeye çalışmaktayız. Daha da hızlı büyüyebiliriz ama hızla tırmanmak değil, çıktığın yerde kalabilmek önemli. Hormonlu büyüme istemiyoruz.“Türkiye'deki anlaşmalı servis noktamızı 20'nin üstüne çıkarmayı planlıyoruz"
Satış sonrası müşterilerden gelen nitelikli geri dönüşler, firmamızın ilgili ür-ge ve hizmet geliştirme çalışmalarının başlangıç noktasını oluşturmaktadır. Bu bağlamda satış sonrası    müşteri ilişkileri firmamız açısından kritik bir değere sahiptir.

Firmamızın tüm ürünleri, iki yıl süre ile her türlü işçilik ve üretim hatalarına karşı garanti kapsamında satılmaktadır.

2016 yılında satış sonrası her türlü bakım, yedek parça değişiminde servis hızı ve kalitemizi artırmak için Türkiye'deki anlaşmalı servis noktamızı 20'nin üstüne çıkarmayı planlıyoruz.

2016 yılında üretim kalite ve kapasitemizi artırmaya yönelik dingil montaj hattı çalışmalarımızın tamamlanması hedeflenmektedir. Bu montaj hattı sayesinde üretim hızımız stabil hal alacak, ilgili fikstürler sayesinde hatalı ara mamullerin üretime girmesi engellenerek poke yoke (hata önleme) uygulaması da gerçekleşmiş olmaktadır. Bunun dışında 2015 yılında imalatına başladığımız römork makaslarında imalat kapasitemizi artırmaya yönelik yatırımlara gidilecektir. “Müşteri taleplerinde artan bir ivme var. Bu artışın 2016 yılında da devam edeceğine inanıyoruz"
2015'in ilk çeyreğinde sektörümüze yönelik satışlar oldukça hareketli, akabinde son çeyreğe kadar durağan ve düşük bir rota izlemişti. Fakat son çeyrekte ve özellikle genel seçim sonrası yurt içi ve yurt dışı müşteri taleplerinde artan bir ivme var. Bu artışın 2016 yılında da devam edeceğine inanıyoruz.

Yurt içinde sektörümüzde ki treyler dingillerinde ithal marka kullanım oranı % 55-60 civarında bir yüzdeye sahiptir. Pastadan geriye kalan dilimi 10'un üzerinde yerli imalatçı paylaşmaktadır. Burada da yerli imalatçılar arasında kalite ve hizmetten ziyade ürün satış fiyatı noktasında rekabete girildiği gözlenmekte, ithal marka kullanım oranında düşüş sağlanamamaktadır. Bu manada sektörümüzdeki yerli imalatçılara ya da sektöre yönelik özel destek veya teşvikler yoktur. Bunun yanında Tübitak, Kosgeb gibi kuruluşların ar-ge nitelikli destekleri, kalkınma ajanslarının yatırım türü destekleri olabilmekte firmalar bu sayede projelendirebildiği çalışmalardan mali destek görebilmektedir.

“Ürünlerimizin % 65'lik bir kısmını ihraç etmekteyiz”

Treyler üreticilerinin Türkiye'de diğer illere göre nispeten Konya'da yoğunluk göstermesi, bu firmalar ile iletişim, ürün sevk noktasında bize avantaj sağlamaktadır. Üstelik sektörün burada yoğunluk göstermesine paralel; ilgili hammadde, yedek parça tedarikçilerinin, döküm, dövme gibi fason yaptırılan operasyonlar için alternatif ve nitelikli firma sayısı da yeterlilik göstermektedir. Tüm bunlara zıt olarak firmamızın Konya dışındaki diğer treyler imalatçılarına uzaklığı, ihracat noktasında limanlara uzaklığı müşterilerimize iç nakliye masrafı olmasından dolayı da dezavantaj oluşturmaktadır.

Ürettiğimiz ürünlerimizin % 65'lik bir kısmını ihraç etmekteyiz, bu sayede bölge ve ülke ekonomisine katkı sağladığımızı düşünmekteyiz. Artan ekonomik gücümüz ile istihdam ettiğimiz çalışan sayısı paralel olarak artmakta, bunun dışında tedarikçilerimizi de olumlu yönde etkilediğimizi düşünüyoruz.

Konya'nın imalat yeteneği, nitelikli ve kaliteli üretim kabiliyeti her sektörde yıllara göre artış göstermektedir. Fakat yine de oem'e çalışan firma sayısı nispeten azdır. Konya'da ana sanayi olmaması üretim kabiliyetini yeterince gösterememesine ve kendini geliştirememesine neden olmaktadır.
 

   
  • Sayfa : 
  • 1
 
Giriş Yap   Yukarı git
Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.