Enco Euro 6´ya Geçişte MAN´ı Tercih Etti :: Kamyonum Forum
  • Sayfa : 
  • 1
Yazan Mesaj
admin
Site Yöneticisi
  • Mesaj : 41
  • Giriş : 97
  • Ettiği Teşekkür : 0
  • Edilen Teşekkür : 1
  •   
 
Gönderim Zamanı : 08 Mart 2016 11:41:12
 Enco Euro 6´ya Geçişte MAN´ı Tercih Etti

Enco Taşımacılığın Şirket Müdürü İsmail Tekin’den test sürüşümüzde Enco, Euro 6 ve MAN tercihleri hakkında bilgiler aldık.

 1985 yılında kurulan firmanın o günden bu yana başında kurucu Adnan Şahin’in yer aldığını ifade eden Tekin: “Firmamız 1985 doğumlu. Adnan Şahin, firmanın kurulduğu ilk günden bu yana tek sahibidir. Tamamiyle özel bir firmadır. Araçlarımızın çalışmaya başladığı dönemden itibaren bugüne kadar daima yeniliklere açık olan, teknolojiden yana olan bir yönetime sahibiz. Daimi araçlarda teknik ve teknolojik olarak kullanılması gereken ne varsa hepsi kullanılmıştır.”

MAN’ın Araçları Çok Kuvvetli

İlk etapta MAN’dan 60 adet, Euro 6 motorlu araç aldıklarını vurgulayan Tekin: “Euro 6 olarak kullanmış olduğumuz araçlarımız ilk etapta MAN’dan almış olduğumuz 60 araçtır. Bu 100’e tamamlanacak. Tercih sebeplerinden en ağırı ve geçerli olanı, MAN, bir binek araç niteliğinde çalışan sessiz motora sahip olması. Bu araçların performans gücü yüksek. Yaklaşık 3 aylık görüşmeler ve karşılaştırmalar sonucunda böyle bir karar verdik.”

Euro 6 Farkıyla Yılda 2 MAN Aracı Alınabilecek

Tekin, Euro 6’nın yıllık getirisine değinerek, “Her kilometre başına 0,25 cente varan bir fark mevcut. Kullanmış olduğumuz kilometreye göre, bu farkla bir yılda MAN’dan iki araç alabiliriz.”

Euro 6’yla +2,+3 Puanlık Yakıt Tasarrufu

Tekin, Euro 6’nın çevreye katkısı olduğu gibi maddi olarak da getirisinin olacağını düşündüğünü belirterek, “Emisyon atıkları tamamen minimize edilmiş. Biz karşılaştırmalarımıza göre doğru tercihi yaptığımıza inanıyoruz. Yakıt tasarrufunda araç başına +2,+3 puanlık fark var. Şoförlerin rahatı açısından fark var. Kabinin genişliği, yatağı, kullanımı ve araçların akıllı olması gibi farklar var.”

MAN TELEMATİCS İLE ARAÇLAR KONTROL ALTINDA

Enco Araç Filo Takip Departmanı Sorumlusu Selçuk Sarıbayraktaroğlu, MAN Telematics sistemini Kamyonum Dergisine Tanıttı.

Müşterilerin ihtiyaçlarına göre tasarlanan MAN Telematics sisteminde birçok ekipman ve yazılım birbiriyle uyum içinde çalışıyor. Bu amaçla araç içinde bir adet telematik birimi bulunuyor. Bu elektronik aygıt sürekli olarak birçok aracın işletim verisini izliyor. Yalnızca araç konumu ve hızı gibi diğer filo yönetim sistemlerinin ulaşabildiği standart veriler değil, ilave olarak aracın CAN-Bus elektronik sisteminden sağlanan diğer teknik bilgiler de kullanılıyor. Bu şekilde uzaktan her bir tekerleğin freni ve hava basıncı dahi ayrı olarak ölçülebiliyor. 

 MAN Telematics sistemi ile tüm araçların nerede durduklarını, ne kadar yol gittiklerini, yakıt tüketimlerini ve her türlü mesafe bilgilerine ulaşabildiklerini belirten Sarıbayraktaroğlu, “Sistemden gittiği, geldiği ve durduğu yerlerin bilgisini alabiliyoruz. Tüm araçları görüp takip edebiliyoruz. Tüm mesajlar hafızada tutuluyor. Mesajlaşma dışında araçlardan aldığımız raporlar var. Arabanın ne kadar durduğu veya mesafe kat ettiği gibi verileri alabiliyoruz. Yakıt seviyelerini görebiliyoruz. Araçlar GPS’e bağladır. 10 dakikada bir bize konum bilgisi gelir.”

   
  • Sayfa : 
  • 1
 
Giriş Yap   Yukarı git
Bu sayfa 0.05 saniyede yüklendi.